02 грудня

Хрест пам’яті жертвам Голодомору у Молодіжному парку міста Харкова. ОНЛАЙН-ВИСТАВКА ДО 90-Х РОКОВИН ГОЛОДОМОРУ 1932-1933 РОКІВ В УКРАЇНІ

Хрест пам’яті жертвам Голодомору у Молодіжному парку міста Харкова

У Харкові в 1989 році був встановлений перший в радянській Україні пам’ятний Хрест жертвам Голодомору 1932–1933 років.

Місце встановлення обиралося невипадково. Молодіжний парк розташований на старовинній Німецькій вулиці (наприкінці ХІХ століття отримала сучасну назву Пушкінська), яка протягнулась з історичного центру до північно-східних околиць Харкова. З її лівого боку недалеко від виїзду з міста заснували некрополь, у якому традиційно хоронили відомих городян.

За негласним розпорядженням у 1930-ті роки спеціальні бригади «підзахоронювали» тіла загиблих від голоду між старовинних могил. Робилось це потайки, вночі або рано вранці. Мертвих і навіть знесилених, але все ще живих людей підбирали з вулиць Харкова і вантажівками вивозили подалі від людських очей. Пам’ятні знаки чи будь-які інші інформаційні таблички на свіжозасипаних могилах, звісно, не встановлювались.

Вибіркове, м’яко кажучи, ставлення радянської влади до історичної пам’яті, прикладів духовного зростання та єдності поколінь призвело до ліквідації цвинтаря у 70-ті роки ХХ століття. Вірогідно, руйнування надгробків і перепрофілювання 18 гектарів території на осередок дозвілля з естрадою, кафе, кінотеатром під відкритим небом захоплення у харків’ян не викликало. Ба більше, у часи горбачовської перебудови та піднесення громадського руху знайшлися люди, які наважилися увічнити пам’ять жертв голоду в центрі колишньої столиці, серці Голодомору.

Ініціатором встановлення хреста виступив голова обласного осередку Народного Руху Володимир Пасічник. Подробиці події пригадав у 2019 році журналістці «Укрінформа» Юлії Байрачній його син, заслужений діяч мистецтв України Степан Пасічник.

«Сама ідея встановлення хреста приховувалась, все було секретно. Батько нікого не просив про допомогу, щоб не наражати на небезпеку». Масивні дерев’яні колоди пан Володимир придбав у місті Люботині, за 25 кілометрів від Харкова. Осінню 1989 року самотужки потягнув їх у обраному напрямку. Незважаючи на перепони, все склалося так, як запланував Пасічник. Сам він вважав успішне встановлення та відстоювання хреста під час жалобного громадського заходу ні чим іншим, як Божим провидінням.

 

Щорічно в дні пам’яті жертв голодоморів в Україні активна частина харків’ян вшановує загиблих хресною ходою від майдану Конституції до Хреста пам’яті, як його нині називають. Тут покладають квіти, оберемки пшениці, встановлюють запалені лампадки, відслужують панахиду, згадують померлих хвилиною мовчання.

Фото: Встановлення Хреста пам’яті 4 листопада 1989 року в м. Харків. Джерело: «Національна книга пам’яті жертв Голодомору 1932–1933 років в Україні. Харківська область», 2008 рік. 

Ігор Шуйський

Read 75 times
Rate this item
(0 votes)
Шаблоны для сайта