26 травня

Онлайн-виставка до Дня пам’яті жертв політичних репресій «Розп’ятими долями болить Україна» Місце поховання жертв НКВС – Староєврейське кладовище у м. Харкові

Місце поховання жертв НКВС – Староєврейське кладовище у м. Харкові

Інформація пор розстріли ЧК-ДПУ-НКВС-КДБ і місця поховання належала до найважливіших таємниць органів державної безпеки СРСР. З початку Великого терору 1937–1938 рр. родичів розстріляних намагалися дезорієнтувати, запровадивши штучно створену форму усного сповіщення «засуджений на десять років без права листування». Чіткої відповіді про долі репресованих родичі не отримали і після смерті Сталіна. Навіть за часів «хрущовської відлиги», після озвучення з трибуни ХХ з’їзду КПРС політичної оцінки «культу особи», КДБ продовжив фабрикації, видаючи рідним довідки з вигаданим діагнозом і датою смерті, яка припадала на воєнні роки. Спроби відшукати правду присікалися, поодинокі звернення залишилися без відповіді. Об’єктивна інформація потрапила до обігу тільки в 1989 р. за часів «перебудови», після набуття чинності Указу Президії Верховної Ради СРСР «Про додаткові заходи з відновлення справедливості щодо жертв репресій, які мали місце в період 30–40-х і початку 50-х років». У листах до КДБ СРСР, через громадські організації родичі репресованих вимагали розв’язати питання з визначенням місця поховання загиблих. У харківській пресі з’явилося кілька публікацій про віднайдені в архіві УКДБ по Харківській області приписи завідувачу Єврейського кладовища про «віддання землі» 6865 людських трупів. Хронологічні межі 119 документів – від 9 серпня 1937 р. до 11 березня 1938 р. – вказували на жертви Великого терору. Списків імен розстріляних або відправлених на поховання тіл НКВС ніколи не складав.

З’ясувалося, що територія закритого кладовища № 3 по вул. Конюшенній (нині вул. Академіка Павлова) ще до початку масових репресій була передана НКВС і використовувалась як «спецоб’єкт», на якому потайки в нічний час ховали тіла розстріляних у підвалі будинку управління НКВС по вул. Раднаркомівській. Так продовжувалось до березня 1938-го, коли спецоб’єкт був заповнений вщерть, а репресивний конвеєр смерті продовжував ходу. Також стало відомо, що на території колишнього кладовища № 3 поховані діти, померлі від голоду в 1932–1933 рр. у бараках розташованого неподалік так званого Салтівського дитячого містечка. На час «розкриття таємниці», на місці колишнього кладовища кілька десятиліть розквітав Комсомольський парк. Рішенням Харківського міськвиконкому територія була визнана місцем офіціального поховання жертв репресій.

 

 

Пам’ять безневинних жертв радянського тоталітарного режиму гідна увічнення. 28 квітня 1990 р. було встановлено гранітний камінь з написом російською: «На цій території масового поховання буде споруджено меморіал жертвам сталінських репресій. Квітень 1990 р.». До 2023 року територія колишнього кладовища, перейменованого на Парк Пам’яті, зовні не змінювалась.

Восени 2002 р. дослідники Редакційно-видавничої групи Харківського тому серії «Реабілітовані історією» за участі кандидата технічних наук, доцента кафедри геодезії Харківської державної академії міського господарства, члена Харківської міської організації товариства «Меморіал» Л. К. Войславського виконали обміри території парку, за результатами яких був складений план. У серпні 2003 р. спеціалізоване державне підприємство «Меморіали України» на місті проводило польові пошукові дослідження. Задокументовані віднайдені масові поховання, останки людей, розстріляних зі зброї калібру 7,62 (докладніше див. Масове поховання жертв політичних репресій на Єврейському кладовищі м. Харкова / Реабілітовані історією. Харківська область Кн. 3 ч. 4.) У 2021 році сектором з підготовки Харківського тому серії «Реабілітовані історією» Комунального підприємства «Регіональний інформаційний центр» Харківської обласної ради опублікована таблиця зі списком встановлених імен жертв тоталітарного режиму з біографічними відомостями, даними про винесений вирок, дату і час страти.

Підготував Ігор Шуйський за матеріалами Кн. 3 ч.4 «Реабілітовані історією. Харківська область»

  1. Шифровка про збільшення плану кількості репресованих (лімітів) з візами Й. Сталіна і В. Молотова. 1937 рік, м. Москва
  2. Обкладинка справи НКВС СРСР «про розстріл». Штамп 1941 року
  3. Парк Пам’яті по вул. Академіка Павлова на місці поховання жертв політичних репресій, м. Харків
  4. Напис на камені, встановленому на місці поховання жертв політичних репресій. Квітень 1990 року, м. Харків
  5. План місця поховання по вул. Академіка Павлова та прилеглої території. Укладено Л.К. Войславським. 6 жовтня 2002 року.

Read 166 times
Rate this item
(0 votes)
Шаблоны для сайта