22 травня

Онлайн-виставка до Дня пам’яті жертв політичних репресій «Розп’ятими долями болить Україна». 3 січня виповнилося 120 років від дня народження Володимири Антонівни Крушельницької

3 січня виповнилося 120 років від дня народження Володимири Антонівни Крушельницької, докторки медичних наук, публіцистки, розстріляної НКВС в урочищі Сандармох Карельської АРСР.

Народилася Володимира в Коломиї у сім’ї відомого письменника і громадського діяча Антіна Крушельницького. Обрала фах медикині і здобула вищу освіту у Віденському університеті. В 1928 р. у м. Львові відкрила приватну практику. Захоплювалась також письменницькою роботою, виявляючи себе як здібний публіцист і перекладач.

Незабаром її батько, редактор літературно-наукового часопису «Нові шляхи», під впливом листування з радянськими діячами Миколою Скрипником, Миколою Хвильовим, Михайлом Семенком перевіз родину до столиці радянської України м. Харкова. Тут Володимира Антонівна стала аспіранткою, а після захисту дисертації – асистенткою Всеукраїнського інституту дерматології й венерології. Товаришувала із сім’єю театрального режисера Леся Курбаса, акторами Амвросієм Бучмою, Мар’яном Крушельницьким, Йосипом Гірняком, Ганною Бабіївною. Познайомилася з письменником Володимиром Гжицьким, публіцистом Юліяном Бачинським.

У листопаді 1934 р. розпочаті в середовищі інтелігенції політичні репресії докотилися до сім’ї Крушельницьких. Викритими «ворогами народу» оголошено батька, братів Івана і Тараса. Черговою жертвою розв’язаного більшовиками терору стала Володимира. У листі, дивом переданому з в’язниці, підслідна повідомила: «За тих пару місяців мені здається, що я пережила 300 років». За рішенням позасудового органу Володимиру Крушельницьку відправили до табору на Соловецькі острови на півночі СРСР. Дотепер збереглися на соловецькій землі перекази про лікарку – рятівницю хворих і знедолених.

Українці, які утримувались в ув’язненні, вважалися особливо небезпечними тоталітарному режиму. Володимиру Крушельницьку було страчено 8 грудня 1937 року. Реабілітована вона Харківським облсудом 10 березня 1958 року.

Підготував Ігор Шуйський за: Ярослав Ганіткевич «Доктор з родини Крушельницьких», Книга 2 «Реабілітовані історією. Харківська область»

 

 

 

 

 

 

Фото:

  1. В. А. Крушельницька
  2. Всеукраїнський інститут дерматології й венерології по вул. Благовіщенській, у якому працювала В. Крушельницька
  3. Соловецькі бараки
  4. Медпункт Соловецького табору
  5. Обліково-статистична картка управління Біломоро-Балтійського табору НКВС на ув’язнену В. Крушельницьку. 1936 рік

Read 91 times
Rate this item
(0 votes)
Шаблоны для сайта